600x120
468x60
728x90
728x90
970x90

DNS Ayarı

DNS değiştirmeArkadaşlar DNS yasaklı sitelere erişimimizi sağlayan bilgisayarımız da bulunan küçük bir ayardır. Bilgisayarımız internet ortamında bir adrese erişmek için dns sunucularını kullanarak bu sayfayı ekranımıza getirir. Normal olarak bilgisayarınız da ki dns ayarı otomatik al olarak işaretlidir. Bu ayara göre interneti hangi firmadan alıyorsunuz o firmanın dns sunucularını bilgisayarınız kullanır. Dolayısıyla yasaklı sitelere erişemezsiniz. Global bir dns kullanarak ve Dns değiştirerek Türkiye’den erişime engellenmiş sayfalara ve içeriklere sorunsuz bir şekilde erişebiliriz. Çeşitli Dns ipleri vardır. En sağlıklı ve hızlı dns ipsi Google’un vermiş olduğu 8.8.8.8 – 8.8.4.4 dns adresidir. Global olarak dünya daki bütün web sayfalarına bizleri yönlendiren ve en hızlı dns ipsi diyebileceğimiz ip olarak bu dns numaralarını kullanabilirsiniz. Dns konusunu videolu olarak anlattım. Dns değiştirmeyi bilmiyorsanız videoyu izleyerek nasıl değiştirildiğini ve dnsnin ne olduğunu, çalışma mantığını öğrenebilirsiniz.

Genel anlamı ile Dns yani asıl adıyla Domain Name System; tarayıcıya yazdığınız bir adresin bilgilerini IP adresi aracılığıyla saniyeler içinde alarak aradığınız bu siteye erişiminizi sağlayan sistemdir. Söz gelimi arama motoruna justintvzletir.com yazdığınızda Dns sistemi siteye ulaşarak erişim adresini anında kullanımınıza sunar. Kısacası yazılan adres, o sitenin IP adresine yönlendirilir ve böylece erişim sağlanmış olur. Aynı zamanda bu yöntemle erişimi engellenen sitelere ulaşmak da mümkündür ve genel olarak da bu amaçla kullanılmaktadır. genel olarak bilgisayarlarda otomatik olarak belirlenen Dns ayarını manuel olarak değiştirmek ve böylece arzu edilen siteye giriş yapmak mümkün olmaktadır. Otomatik ayara göre interneti hangi firmadan alıyorsunuz o firmanın dns sunucularını bilgisayarınız kullanır. Dolayısıyla yasaklı sitelere erişemezsiniz. Birden fazla mevcut olan dns türünden en yaygın ve sağlıklı olan Google’a ait olan ayardır. Web sayfalarına hızlı ve kolay erişmek için Google’a ait olan 8.8.8.8 – 8.8.4.4 adresini kullanabilirsiniz.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda farklı şekillerde gerçekleştirilen bu işlem aslında oldukça basittir. Bilgisayarınızın menüsünden denetim masası, oradan da ağ ve paylaşım merkezine tıklayarak değişimi tamamlayabilirsiniz. Cep telefonu ya da tabletten ayarları değiştirmek için mobil cihazın Wi-Fiye bağlı olması gerekmektedir. Buradan Ağ ayarlarını Yönet seçeneğini seçerek gelişmiş seçeneklerden değişimi gerçekleştirebilirsiniz. Yardıma ihtiyaç duyarsanız bu bölümde yer alan video ile bu ayarın nasıl değiştirileceğini öğrenerek kendi bilgisayarınızda uygulayabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

970x90
970x90
970x90

Sohbet Kutusu

 
970x90